אודות

ברוכים הבאים לאתר "רכוש ומשפחה"

מטרתו של אתר זה הוא להנגיש לכל המעונין ולכל המתעניין, מידע ותוכן ממוקדים ביחס לסוגיות רכושיות בתוך המשפחה והעברת רכוש בין דורית. המדובר בנושאים בעלי חשיבות עליונה, שכן אלה מהווים את הכלים המרכזיים אשר באמצעותם נוצרים ומתגבשים הסדרים רכושיים בתוך המשפחה. המידע שיעלה באתר מותאם הן למי שעיסוקו בתחום המשפט, הן לקהל הרחב ולכל מי שמעוניין להרחיב את ידיעותיו בנושאים אלה.

 

סוגיות אלה כוללות עניינים הנוגעים לירושה וצוואות, תוך התמקדות, ולא רק, בסוגית הצוואות ההדדיות וצוואות בכלל, הסתלקויות בירושה וכן התגנדויות למתן צו קיום צוואה. כמו כן, יכלול האתר התייחסות לעניינים הנוגעים לייפוי כוח מתמשך, הסכמים הנערכים בין יחידי המשפחה השונים כגון הסכם ממון, הסכם לחיים משותפים, הסכמי עיזבון וכיוצב'. אמנם, נושאים אלה מהווים את עיקרו של המידע שנמצא באתר אולם זה יכלול גם נושאים נוספים הנושקים לכל מה שנכלל בגדר ההסדרים הרכושיים במשפחה  – המשפחה המורחבת בכלל והמשפחה הגרעינית בפרט.

 

האתר הוקם כדי להנגיש לציבור הרחב ואף לאלה העוסקים במלאכת המשפט, מידע רחב בנושאים אלה, הן מידע שרכשתי במהלך השנים בהם עסקתי באופן אינטנסיבי בנושאים אלה והן מידע חדש. באתר יהיה ניתן למצוא מאמרים, סקירה חדשותית ועניינים אקטואליים.

 

לכל המעוניין בקבלת מידע חדשותי ומאמרים שיפורסמו מדי פעם בפעם, האתר כולל שירות של ניוזלטר שבועי, אשר יסכם לכל המעוניין את הארועים החשובים שהתרחשו במהלך אותו שבוע.

עו"ד אילנית שבת (חלפון)

היי,
שמי עו"ד אילנית שבת (חלפון) ואני עורכת דין כבר למעלה משלושים שנים, בהן עסקתי באופן אינטנסיבי בענייני ירושה ומשפחה.

את לימודי התואר הראשון שלי, סיימתי בשנת 1991 באוניברסיטת בר אילן ומאז שנת 1993 אני עורכת דין פעילה. לאורך כל שנות פעילותי, עסקתי באופן אינטנסיבי ורציף בתיקי ירושה ומשפחה, ערכתי צוואות והסכמים שונים הנערכים בתוך המשפחה: הסכמי ממון, הסכמים לחיים משותפים, הסכמי עיזבון וכיוצב, אשר מטרתם להסדיר את כלל יחסי הרכוש בתוך המשפחה, בין אם המדובר בהסכמים או הסדרים בין בני זוג ובין אם המדובר בהסדרים משפחתיים רחבים יותר, אשר מטרתם להסדיר העברת רכוש בין דורית. כמו כן, מאז שנת 2018 – בה הועברה ההכשרה הראשונה לעורכי דין להכנת ייפויי כוח מתמשכים – אני עורכת ייפויי כוח מעין אלה, אשר מהווים מרכיב משלים והכרחי לשאר ההסדרים הרכושיים של התא המשפחתי.

את הידע והנסיון אשר צברתי לאורך השנים, אני מבקשת להנגיש לכם, עוקבים  יקרים, באתר זה.  

בנוסף לתואר הראשון, אני גם בעלת תואר מוסמך במשפטים מאוניברסיטת בר אילן (במסלול מחקרי). במסגרת לימודי התואר השני, השלמתי עבודת מחקר נרחבת ומקורית בסוגיית חלוקת ההון האנושי בגירושין של בני זוג, אשר סיימתי אותה בהצטיינות יתרה, כפי שאף סיימתי את התואר השני בכללותו. בנוסף, במסגרת לימודים אלה זכיתי בפרס הרקטור בגין הצטיינות מיוחדת בשל השגיי הלימודיים.

לצד הפרקטיקה המקצועית, העברתי עשרות רבות של הרצאות בדיני ירושה ומשפחה במסגרות שונות ומגוונות ביניהם: השתלמויות לעורכי דין, השתלמות לעוזרים משפטיים של שופטי בית המשפט לענייני משפחה וכן לגימלאים של חברות ציבוריות גדולות במשק הישראלי כגון בנקים שונים, חברת טבע, בזק, עובדי ים המלח, עובדי רכבת ישראל, חברת החשמל, נמלי ישראל, ההסתדרות הרפואית וכיוצב'.  

מאז שנת 2009 אני משמשת כנוטריונית וכן אני חברה בוועדת הירושה ובוועדת משפחה בלשכת עורכי הדין.

הספרים שפירסמתי

ירושה – עסקאות בירושה עתידה וצוואות הדדיות

בשנת 2006 פרסמתי יחד עם עו"ד דר' אורן שבת, את הספר "ירושה – עסקאות בירושה עתידה וצוואות הדדיות" (פרלשטיין גינוסר, 2006), שהיה ספר שדן באופן מקיף בשתי סוגיות מאד אקטואליות מתוך חוק הירושה. הראשונה עוסקת בסעיף 8 לחוק הירושה ובדינן של "עיסקאות בירושה עתידה". עיסקאות אלה מתפצלות לשניים: האחת – הסכם בדבר ירושתו של אדם וויתור אדם על ירושתו שנעשו בחייו והשניה – מתנה שאדם נותן במטרה שזו תוקנה למקבל רק לאחר מותו של הראשון.

הסוגיה השניה בה עסק הספר, דנה באחד הנושאים היותר מדוברים ואקטואליים בתחום הירושה והיא סוגית הצוואות ההדדיות. צוואה הדדית אשר היא צוואה הנערכת בין בני זוג, שיוועה שנים שתינתן ביחס אליה הלכה ברורה ומחייבת ואף להסדרה פרטנית בחוק הירושה. בשנת 2005 תוקן חוק הירושה והוסף הסדר מיוחד לצוואות הדדיות בתיקון המכונה תיקון מס' 12 לחוק הירושה – תיקון שנכנס לתוקפו מספר חודשים מועט טרם פרסומו של הספר. הספר עוסק באופן מקיף ביותר בתיקון מס' 12 ואף התמודד עם סוגיות מורכבות ביחס לקשיים, שהיה נראה כי יתעוררו בעתיד בשלבי יישומו של התיקון. הספר מצוטט בפסיקת בתי המשפט בערכאות השונות לרבות בית המשפט העליון. העתקים מספר זה מצויים בשימוש בספריות המשפטיות, גופים ציבוריים ומשרדי עורכי דין מובילים. הספר עוסק בשני סעיפים בולטים בחוק הירושה סעיפים 8 ו – 8א לחוק הירושה.

הסתלקות בחוק הירושה

בשנת 2020 פרסמתי ספר נוסף, הנושא את השם "הסתלקות בחוק הירושה" (הוצאת נבו). ספר זה עוסק בסעיף 6 לחוק הירושה.

הספר מתמקד בסוגית ההסתלקות בירושה ומאגד בתוכו את פסיקת בתי המשפט שנצברה לאורך השנים ומכל הערכאות. הוא סוקר באופן מקיף ומעמיק את ההלכות הנוגעות לסוגיה זו, הן כאשר מדובר בהסתלקות מצוואה והן כאשר מדובר בהסתלקות מירושה על פי דין. ספר זה כקודמו, מצוטט בערכאות השונות של בית המשפט והעתקים ממנו ניתן למצוא בספריות, מוסדות ומשרדי עורכי דין  שונים.

 

בימים אלה אני עמלה על כתיבת ספר חדש העוסק בסוגיית "יורש אחר יורש" הקבוע בסעיף 42 לחוק הירושה – סוגיה המהווה את אחד האדנים המרכזיים בעריכת צוואות הדדיות. ספר זה נמצא לקראת סיומו ואמור להתפרסם בהוצאת נבו בזמן הקרוב.

 

אני מקווה שהתוכן אשר יעלה באתר ישמש אתכם בצורה המיטבית ביותר ותהיו שותפים להתפתחותו העתידית.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors